12.06.2024, čas: 21:11 Průvodce Českem - InfoČesko.cz | Beskydy.cz | inPhoto počasí
Jeseníky
Hledej >>
Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích


Přihlášení
Login
Heslo


Spolupráce


Jeseníky

Náhodný tip

Počasí
Předpověď počasí

www.infojeseniky.cz - Historické zajímavosti - Nízký Jeseník - Církevní stavby a sakrální objekty - Šternberk - CHRÁM ZVĚSTOVÁNÍ PÁNĚ VE ŠTERNBERKU


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

CHRÁM ZVĚSTOVÁNÍ PÁNĚ VE ŠTERNBERKU

Negarantovaná informace

Kostel je 65 m dlouhý, výška chrámové lodi je 30 m. Věže jsou vysoké 60 m. Kostel v dnešní podobě byl postaven na místě románského kostelíku svatého Jiří, který byl v roce 1371 nahrazen gotickým kostelem.

Zakladatelem kostela byl Petr ze Šternberka. Po ničivých požárech se započalo se stavbou nynějšího kostela. Nový chrám byl stavebně dokončen v roce 1783 a posvětil ho probošt Ondřej Tempes 17.11. téhož roku . Kostel byl postaven ve slohu klasicistickém. Stavitelem byl brněnský architekt František Antonín Grimm, přední osobnost soudobé architektonické tvorby v moravském prostředí. V 18. století císař Josef II zrušil augustiniány ve Šternberku a kostel se stává farním. V roce 1803 byl instalován hlavní oltář a kazatelna a další rok boční oltáře svatého kříže a Poslední večeři. Z gotické stavby se zachavala část křížové chodby, která spojuje kostel s klášterem.

Ve šternberské kapli je obnovena vzácná stropní malba Kryštofa Handkeho, zachycující historii Šternberka. Chrámový prostor je jednolodní, mohutná klenba je vyzdobena nástropní malbou od moravského malíře Antonína Sebastiniho Šebesty z Prostějova.

Vzácnou památkou šternberského kostela je tzv. Šternberská madona, kamennná socha z konce 14. st., patřící do okruhu krásných madon. Je trvale umístěna v kapli státního hradu Šternberk. 29.9.2005 byla socha Šternberské madony prohlášená vládou ČR za Národní kulturní památku.


Datum poslední aktualizace článku: 12.10.2005V okolí najdete ...
Města a obce
ŠTERNBERK
Historické zajímavosti
HRAD ŠTERNBERK (NKP)
AUGUSTINIÁNSKÝ KLÁŠTER V ŠTERNBERKU
Obchod a služby
INFORMAČNÍ CENTRUM - ŠTERNBERK
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.